Hakkimizda

MARİNE GROUP YAHCHTING

ENJOY LIFE

Marine Group Yachting, denizcilik alanında uzmanlaşmış bir kadroya sahip bir şirkettir. Dünya genelinde 20'den fazla ülke ve 50'den fazla limanda denizcilik alanındaki ihtiyaçlara yönelik geniş bir hizmet yelpazesi sunmaktadır. İstanbul merkezli olarak başlayan bu hizmet, Ege ve Akdeniz kıyılarındaki 15'ten fazla marinada da hizmet vermeyi hedeflemektedir.

Marine Group Yachting, "iyisi için değil en iyisi için" ilkesiyle denizcilik sektöründe faaliyet göstermektedir. Amatör denizciler ve deniz severler için eksiksiz hizmet sunmayı hedeflemekte ve müşterilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için burada bulunmaktadır.

Covid-19 sürecinin etkisiyle tatil anlayışları değişti, ve yat ve yelkenli tatilleri daha popüler hale geldi. Marine Group Yachting, tatilcilerin özel yatları ve yelkenlileri ile ilgili ihtiyaçlarını ekonomik ve hızlı bir şekilde karşılamayı amaçlamaktadır. Uzman personel kadrosu ile çalışma planları hazırlayarak müşterilere en iyi hizmeti sunma konusundaki vizyonunu gerçekleştirmektedir.

Şirketin sunduğu hizmetler arasında tekne, motor yat, yelkenli, gulet, katamaran ve cruise alanlarında;

 1. Alım Satım İşlemleri (Broker)
 2. Transfer ve Eğitim
 3. Sigorta (Insurance)
 4. Lloyd Onaylı Survey
 5. Safety Ekipmanları Test ve Kontrol Sertifikalandırma (Cansalı Yangın Tüpleri)
 6. Güverte Bakım ve Malzeme
 7. Makine Bakım ve Malzeme
 8. Tekne Emanet ve Temizlik
 9. Profesyonel Dalış Hizmeti
 10. Denizcilik Hukuk Departmanı
 11. Acenta Hizmetleri/Müşavirlik

gibi geniş bir yelpaze bulunmaktadır ve tüm bu alanlarda kaliteli bir yaklaşım ve profesyonellik ile hizmet vermektedir.

Şahan Demircan, Marine Group Yachting'in CEO'su olarak şirketin denizcilik sektöründeki başarılı çalışmalarını yönetmektedir. Kendisi aynı zamanda bir gemi kaptanı ve yat kaptanı olarak da denizcilik dünyasının içindedir. Marine Group Yachting, deniz tutkunlarının hayallerini gerçekleştirmek ve denizcilik deneyimini en üst düzeye çıkarmak için varlığını sürdürmektedir.
/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/

Marine Group Yachting is a company with a regular staff in the maritime field. It offers a wide range of services for maritime needs in more than 20 countries and more than 50 ports around the world. This service, which started based in Istanbul, aims to provide service in more than 15 marinas on the Aegean and Mediterranean coasts.

Marine Group Yachting operates in the maritime sector with the principle of "for the best, not for the better". It aims to provide complete service for amateur sailors and sea lovers and is here to meet all needs.

 

Developments during the Covid-19 process have changed the concept of holiday, and yacht and sailboat holidays have become more popular. Marine Group Yachting aims to meet the needs of holidaymakers regarding their private yachts and sailboats economically and quickly. It continues to realize its understanding of providing the best service by preparing work plans in partnership with expert personnel.

 

The services offered by the organization include in the fields of boats, motor yachts, sailboats, gulets, catamarans and cruises;

 

Buying and Selling Transactions (Broker)

Transfer and Training

Insurance (Insurance)

Lloyd Approved Research

Safety Equipment Testing and Control Certification (Liferaft Fire Extinguishers)

Deck Maintenance and Materials

Machine Maintenance and Materials

Boat Safety and Cleaning

Professional Diving Service

Maritime Law Department

Agency Services/Consultancy

It is available in a wide range of areas such as and provides service with a quality approach and professionalism in all these areas.

 

As the CEO of Marine Group Yachting, Şahan Demircan manages the company's successful work in the maritime sector. He is also involved in the maritime world as a ship captain and yacht captain. Marine Group Yachting lives its life to realize the dreams of sea enthusiasts and to reveal the maritime experience at the highest level.